ČLÁNEK

Energetici letošními vítězi President Cupu

07.08.2022 | Redakce

Souboj dvou nejlepších týmů turnaje skončil ve prospěch Energetiků. Obratem ve vlastním oslabení dokázaly Karlovy Vary zlomit na turnaji skvěle hrající Rigu. Karlovy Vary si domů vezou zlaté medaile, Riga zakončila turnaj druhou porážkou, která jim přisoudila druhé místo.

Zápas č. 25  •  ne 7.8.2022  •  13:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Karlovy Vary
3:2
( 1:1, 2:1, 0:0)
HS Riga
Karlovy Vary: Oršulák (Psohlavec) – Malý, O. Postl, D. Postl, Hynek, Pelikán, Dyk, Holejšovský – Bálek, Pastor, D. Šilhan, Zahejský, Zeman, Váňa, Šuma, Mikeš, Čihař, Poizl, Š. Šilhan, Wardas.
HS Riga: Gusevs (Vitols) – Alups, Briedis, Iljušins, Ladusans, Petersons, Retenais, Tovarišs, Zarinš – Biezais, Bučinš, Dilevka, Dubrovskis, Gavrilovs, Kapura, Lobačevs, Macijevskis, Polis, Smirnovs, Zaprivoda.
Branky a asistence: 14. Čihař (Holejšovský), 25. Čihař (Postl, Mikeš), 29. Zeman (Pastor) – 10. Dilevka (Auzinš, Ladusans), 23. Kapura (Zaprivoda)

Vyloučení: 0:0. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.

Komentář

Správné vyvrcholení osmého ročníku President Cupu. Ve finále se utkaly dva nejlepší týmy turnaje, HS Riga a Energie Karlovy Vary.

Lotyšský tým vstoupil do finálového utkání velmi aktivně. Hned po 45 vteřinách musel Oršulák řešit nebezpečnou střelu Zaprivoda. Karlovy Vary první desetiminutovku převážně bránily, z aktivity Rigy navíc vyplynuly fauly karlovarských hráčů. V rychlém sledu za sebou se na trestnou lavici odebrali Váňa se Zemanem. A pro aktivně hrající Rigu bylo otázkou času než svou dvojnásobnou početní převahu využije. Nakonec to byl Dilevka, kdo zakončoval nádhernou akci na jeden dotyk. Pokračující přesilovou hru 5na4 už Riga nevyužila. Ve 14. minutě na modré čáře natáhl k dalekonosné střele Holejšovský, lotyšský brankář pouze vyrazil před sebe a puk za jeho záda dostal aktivní Čihař - 1:1. Hra se vyrovnala i opticky a bylo vidět, že ani jeden z týmů netouží po velké přestřelce. Do šaten se tedy odcházelo za vyrovnaného stavu.

Karlovarský Zeman hned z prvního útoku zahrozil, Gusevs jeho pokus dokázal vyrazit. Naopak to byla Riga, kdo znovu slavil vedení díky Kapurově chytré teči. Lotyšům to dlouho nevydrželo, protože znovu se před bránou nachomýtl pohotový Čihař a srovnal. Stejný hráč se o chvíli později dopustil zbytečného faulu, za který odešel na trestnou lavici. Rize se vůbec nevedlo usadit se dlouhodobě na území před Oršulákem. Ve 29. minutě přišel zlomový moment utkání. Pastor se ve vlastním oslabení vydal za pukem, dostal se až za Gusevsovu branku odkud přihrál do prostoru mezi kruhy kam sjížděl Zeman. Ten dokázal tísněný dvěma lotyšskými obránci přesně usměrnit puk mezi betony Gusevse - 3:2. Karlovy Vary ve vlastním oslabení dokázaly obrátit vývoj utkání, ale především psychicky nahlodat jejich soupeře. Ten se sice snažil, ovšem fyzické síly po náročném turnaji ubývaly s každou zbývající vteřinou. Proti skvěle chytajícímu Oršulákovi se neprosadili ani takoví střelci jako Macijevski či Dilevka. Karlovy Vary si zkušeně pohlídaly jednobrankové vedení až do konce. A zaslouženě slaví prvenství v letošním vydání President Cupu.