ARTICLE

REPORT: President Cup - první den

Aug 7, 2015 | Daniel Ježek

Zápasem Sparta - Riga začal první ročník turnaje mladšího dorostu President Cup! V tomto článku Vám budeme postupně přinášet aktuální informace z obou třineckých arén, stejně tak ohlasy trenérů a zápasové statistiky.

Sparta si smlsla na rižském Dinamu

Úvodní duel turnaje obstaral souboj pražské Sparty a týmu Dinamo Riga. Hned od úvodní periody bylo patrné, kdo bude v tomto zápase tahat za delší konec provazu. Sparta od úvodního buly jasně přehrávala svého soka, nakonec se zrodilo vítězství 6:1 pro pražský tým. Dvěma brankami se na debaklu Rigy podílel Dominik Arnošt, který nejprve zvyšoval na 3:0, ve třetí třetině pak byl autorem páté branky v síti Dinama. O jedinou trefu Rigy se postaral Patricks Marcinkěvičs, jenž propálil brankáře Jonese, který pro třetí třetinu vystřídal bezchybného Škorpíka.

8:00: HC Sparta Praha - Dinamo Riga 6:1 (3:0, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 10. Pšenička (Vitouch, Tůma), 16. Mysliveček (Pika), 18. Arnošt (Čech), 28. Flídr (Čermák), 47. Arnošt (Čech), 59. Gluzman (Havlín) – 44. P. Marcinkevičs.

Sestava Sparty: Škorpík (Jones) – Bureš, Imlauf, Haš, Havlín, Kumpošt, Mysliveček, Tůma, Vorobjev – Arnošt, Čížek, Čech, Čermák, Flídr, Gluzman, Pika, Prymula, Pšenička, Rubeš, Vitouch. Trenér: Jaroslav Nedvěd.

Sestava Rigy: Šilovs (Saulgriezis) – Barovskis, Mežnieks, Milbergs, Lininš, Brikmanis, Rudzajs, Matejko, Vilcinš, Rostoks, Plostnieks – Konstantins, P. Marcinkevičs, D. Marcinkevičs, Rozmianecs, Jelenskis, Pontags, Grundmanins, Geldners, Prohorenkovs, Raivis Kristians, Polcs, Rudzitis. Trenér: Juris Ozols.

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): "Soupeř byl kvalitní, ale v tomto dorosteneckém věku je rozdíl jednoho roku velmi znát. Máme urostlejší tým, prostě jsme je přetlačili, výsledek je spravedlivý. S výsledkem jsme spokojení, ale další zápasy budou mnohem těžší."

Juris Ozols (HC Dinamo Riga): "Zápas se mi hodnotí těžko. Sparta byla ve všech směrech lepší, rychlejší. Bylo znát, že mají o rok starší tým. V Třinci jsme už týden, máme tady výborné podmínky. Věřím, že v dalších zápasech už budeme vyrovnanějším soupeřem."

Gólová smršť Moskvy v úvodu třetí části rozhodla

V úvodním utkání hraném v nové WERK ARENĚ jsme dlouhou dobu sledovali vynikající představení obou brankářů, kteří svým protihráčům sebrali nejednu gólovou šanci. Za zmínku stojí šance Kvasnicy, který ale nakonec napálil pouze horní tyč. Poté už ale branky padaly, bohužel pro Oceláře ale většina skončila v jejich síti.

Jako první se prosadil Nikita Rtischev, po jehož akci se kotouč došoural do sítě mezi betony třineckého gólmana. A poté přišla zmíněná gólová smršť CSKA. Do domácí klece postupně během necelých tří minut zamířili Vladimír Kotkov střelou z vrcholku kruhů, z prostoru před branky Damir Bilyalov a nakonec se prosadil také Leo Komissarov, za Oceláře poté snižoval proměněným brejkem Michal Kvasnica.

Jaroslav Brabec (HC Oceláři Třinec): Na úvod turnaje to byl velmi těžký soupeř, se kterým jsme drželi krok jen 40 minut. Kluci si musí uvědomit, že zápas trvá tři třetiny. Viděli jsme i pozitivní momenty v naší hře. Na tuto porážku musíme zapomenout a pečlivě se připravit na odpolední zápas.

Rinat Khasanov (CSKA Moskva): Do Třince jsme dorazili teprve včera, měli jsme obavy, jak zvládneme adaptaci, ale utkání jsme zvládli. Ze začátku kluci měli trochu problém s bruslením, měli jsme těžké nohy, s postupem času se to ale zlepšilo. Domácí tým hrál velmi dobře, ale naši kluci ukázali charakter.

8:30: HC Oceláři Třinec - CSKA Moskva 1:4 (0:0, 0:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 52. Kvasnica – 36. Rtischev (Oparko), 41. Kotkov (Koreshkov, Merkulov), 42. Bilyalov (Garevskikh, Shklyaruk), 43. Komissarov.

Sestava Třince: Ochman – Adámek, Patlevič, Michálek, Srníček, Konderla, Homola, Radzienciak – Čmiel, Plandor, Kvasnica, Indrst, Korčák, Peterek, Tománek, Marguš, Mikler, Raška. Trenér: Jiří Raszka.

Sestava CSKA: Rybalkin – Oparko, Lebedev, Gusarov, Davtyan, Byshrin, Kalinichenko, Komarov, Gubil – Koreshkov, Merkulov, Kotkov, Komissarov, Bilyalov, Rumyancev, Shklyaruk, Sorkin, Rtischev, Dolgopyatov, Garevskikh, Filippov. Trenér: Rinat Khasanov.

Nejlepší hráči: David Homola (TRI) a Nikita Rtischev (MOS)

Vítkovice zvládly hektický konec, nakonec zvítězily 4:2

Do druhého klání ve staré WERK aréně nastoupily celky Vítkovic a Dinama Minsk. Svěřenci trenérů Mojmíra Trličíka a Romana Ryšánka předvedli aktivní nástup a po jedenácti minutách vedli 2:0. O trefy se postupně postarali Petr Fridrich a Pavel Paroulek. Dinamo ještě do první přestávky dokázalo snížit zásluhou Ilji Kryloviče, na další branku se pak muselo čekat do poslední třetiny. Ostravané nejprve trefou Kylnara odskočili, Kanavalov však dvě minuty před koncem vrátil Dinamu naději. Tu zhatil trefou do prázdné branky Konečný.

Mojmír Trličík (HC Vítkovice Steel): „Bylo vidět, že je úplný začátek sezóny. Pro nás to byl teprve druhý zápas. Bylo to hodně o chybách, kterých jsme sice udělali hodně, na druhou stranu jsme ale byli velmi produktivní. Potrestali jsme chyby soupeře, duel ovšem ukázal, že před sebou máme stále spoustu práce. Vítězství je cenné, kluky to povzbudí. Každá výhra je dobrá, cennější však je odhalování všech chyb, které v zápase byly.“

10:45 HC Vítkovice Steel - HC Dinamo Minsk 4:2 (2:1, 0:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 5. Fridrich (Konečný), 11. Paroulek (Mrva), 53. Kylnar, 60. Konečný (Z. Malík) – 19. Krylovič (Jeramejčyk), 58. Kanavalov .

Sestava Vítkovic: Dobeš, N. Malík – Bieniek, Bílý, Kuboš, Z. Malík, Raška, Šulák, Takáč, Vacula, Vícha, Zapletal – Beránek, Fridrich, Konečný, Kylnar, Lednický, Mrva, Pastor, Plánka, Vavřík, Vjačka, Vojtovič, Urban. Trenéři: Mojmír Trličík a Roman Ryšánek.

Sestava Dinama: Konjuchov, Bylinskij – Kleščyk, Maskaljov, Kasinskij, Rusenka, Platonov, Sevastsenkevič, Listopadov, Bakunovič – Kalbasin, Pyškajla, Paznjakov, Stěpanov, Kurilovič, Čaplin, Jeramejčyk, Krylovič, Palchovskij, Falba, Hahijev. Trenér: Artsjom Batvjankov.

Vyrovnaná bitva se šťastnějším koncem pro Energii

Velmi vyrovnanou a atraktivní podívanou nabídlo utkání mezi karlovarskými Energetiky a finským Espoo Blues. Varští se jako první ujali vedení ve třetí minutě, když se prosadil Hudečka. Espoo dokázalo kontrovat za pět minut, dvěma slepenými trefami Mäkiaho a Puolakky otočilo vývoj na svou stranu. Druhá perioda byla téměř identická s tou první s tím, že dvakrát se tentokráte prosadila Energie. Za Západočechy skórovali Jílek s Maydlem, za finský tým se trefil opět Mäkiaho. Utkání nakonec dospělo nájezdům, ve kterých se jako jediný prosadil Šedivý.

Lukáš Lomický (Energie Karlovy Vary): Měli jsme parádní vstup do utkání, kdy jsme během prvních deseti minut jeli snad třikrát na branku, bohužel se nám podařilo využít jen jednu šanci. Soupeř potom během devíti vteřin stav otočil. V první přestávce jsme si k tomu něco řekli, kluky jsem uklidňoval, že máme čas. Soupeř byl po individuální stránce na vysoké úrovni. V dalším průběhu jsme si díky enormnímu nasazení vytvářeli tlak, bohužel efektivita nebyla taková, jako u soupeře, kterému stačila ke gólu většinou jedná šance. Po šedesáti minutách byla remíza spravedlivá, na nájezdy jsme byli šťastnější. Chtěl bych vyzvednout výkon našeho gólmana.

Heiki Tiihonen (Espoo Blues): Viděli jsme pěkný zápas se spoustou šancí. Narazili jsme na opravdu velmi dobrého soupeře, který ukázal sílu. Můj tým podal kvalitní výkon, skóre se přelévalo, nakonec jsme neměli štěstí v nájezdech, ale takový je sport. Chci poděkovat za pozvání na tento turnaj. Moc se nám tady zatím líbí, organizace je na vysoké úrovni.

11:15 HC Energie Karlovy Vary - Espoo Blues 4:3 sn (1:2, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 3. Hudečka (Jiskra), 31. Jílek, 37. Maydl (Novotný), rozh. náj. Šedivý – 7. Mäkiaho (Jungara, Laaksonen), 8. Puolakka (Holm), 36. Makiäho (Puolakka, Laaksonen).

Sestava Energie: Kašpar – Cankov, Doubek, Kořán, Klejna, Poizl, Ptáček, Kursa, Stejskal, Zavřel – Černý, Holub, Hudečka, Jílek, Jiskra, Křemen, Maydl, Novotný, Šik, Šťastný, Šedivý, Pištěk.

Sestava Blues: Torppa – Grönross, Häkkinen, Jungara, Juvanen, Keinänen, Mäkinen, Rautiala, Savolainen – Hassinen, Holm, Jurgens, Karenius, Laaksonen, Lindroos, Mäkiaho, Puolakka, Räihä, Tamminen, Väisänen, Vikman.

Sparta opět dominovala, tentokráte to odskákaly Vítkovice

Druhý zápas na turnaji sehrály celky Sparty a Vítkovic. Oba týmy v prvním případě dokázaly zvítězit, tentokráte byli lepší Pražané. Sparta si hned v úvodní dvouminutovce vypracovala dvoubrankové vedení, to do šestatřicáté minuty dokázala rozšířit na rozdíl pěti přesných tref. Dvě branky v zápase zaznamenal Jevgenij Pika, který pak byl po zásluze vyhlášen hlavní hvězdou Sparty. Vítkovičtí nakonec stihli zmírnit porážku dvěma trefami z osmačtyřicáté minuty, trefa Marcela Čížka z poslední minuty stanovila konečný stav na 7:3.

15:00 HC Sparta Praha - HC Vítkovice Steel 7:3 (3:1, 3:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 1. Prymula, 2. Rubeš, 15. Gluzman (Rubeš), 29. Haš (Kumpošt, Čížek), 32. Pika (Tůma), 36. Pika (Havlín), 60. Čížek (Pšenička, Prymula) – 13. Vojtovič (Beránek), 48. Kylnar, 48. Vacula (Kylnar, Mrva).

Sestava Sparty: Škorpík (Černý) – Bureš, Imlauf, Haš, Havlín, Kumpošt, Mysliveček, Tůma, Vorobjev – Arnošt, Čížek, Čech, Čermák, Flídr, Gluzman, Pika, Prymula, Pšenička, Rubeš, Vitouch. Trenér: Jaroslav Nedvěd.

Sestava Vítkovic: Piták (Dobeš) – Raszka, Bílý, Kuboš, Z. Malík, Raška, Šulák, Takáč, Vacula, Vícha, Zapletal – Beránek, Fridrich, Konečný, Kylnar, Lednický, Mrva, Lednický, Plánka, Vavřík, Vjačka, Vojtovič, Urban. Trenéři: Mojmír Trličík a Roman Ryšánek.

Přestřelka jak na divokém západě, Oceláři zvítězili 8:6

Mladší dorostenci Třince svůj druhý zápas na turnaji sehráli s karlovarskou Energií. Již od první dvacetiminutovky bylo znát, že se bude jednat o brankově velmi bohatý duel. Tři góly v první, pět ve druhé a dokonce šest ve třetí a celkové skóre 8:6 bylo rázem na světě. Hned tři hráči z kádru Ocelářů vsítili po dvě branky, jmenovitě Michal Kvasnica, Jonáš Peterek a Jakub Michálek. Na druhé straně dvěma přesnými trefami kontrovali Dominik Šedivý a František Klejna.

15:30 HC Oceláři Třinec - HC Energie Karlovy Vary 8:6 (2:1, 4:1, 2:4)
Branky a nahrávky: 7. Kvasnica (Raška), 14. Peterek (Kvasnica), 24. Raška, 30. Kvasnica (Peterek), 38. Mikler (Adámek), 39. Michálek (Raška), 56. Michálek, 58. Peterek (Raška) – 16. Šedivý (Klejna), 38. Klejna (Šik), 46. Šedivý, 55. Klejna, 58. Hudečka, 60. Pištěk

Jiří Raszka (HC Oceláři Třinec): Odehráli jsme lepší zápas než proti Moskvě, prosazovali se v přesilovkách, utkání mohu hodnotit kladně. Mrzí mě jen poslední třetina, kterou jsme moc nezvládli, to by se stávat nemělo, bylo to způsobeno ztrátou koncentrace. Výborně nám zahrála první formace. Zítra nás čeká rozhodující souboj s Espoo, věřím, že to zvládneme!

Lukáš Lomický (HC Energie Karlovy Vary): Po herní stránce to nebylo u nás ideální. Výsledek vypadá hodně divoce, Třinec byl po celou dobu lepším týmem, tahali jsme za kratší konec. Zkoušíme různé herní varianty, máme tady víc hráčů, hledáme ideální složení do soutěže, proto jsme rádi, že hráče vidíme v takto náročných zápasech, bereme to stále jako přípravu. Viděl jsem i spoustu pozitivních věcí. Nevěšíme hlavy.

Sestava Třince: Kučera – Adámek, Patlevič, Michálek, Srníček, Konderla, Homola, Radzienciak, Bulawa, O. Cienciala – Rybnikár, Čmiel, Plandor, Kvasnica, Indrst, Szmek, Pszczółka, J. Cienciala, Korčák, Peterek, Tománek, Marguš, Mikler, Raška. Trenér: Jiří Raszka.

Sestava Energie: Radosta – Cankov, Doubek, Kořán, Klejna, Poizl, Ptáček, Kursa, Stejskal, Zavřel – Černý, Holub, Hudečka, Jílek, Jiskra, Křemen, Maydl, Novotný, Šik, Šťastný, Šedivý, Pištěk. Trenér: Lukáš Lomický.

Minsk napodruhé nezaváhal, Rigu přehrál 7:2

Posledním zápasem, který mohli diváci dnes vidět ve staré WERK ARENĚ, byl duel dvou Dinam - lotyšské Rigy a běloruského Minsku. Minsk se otěží zápasu ujal hned v jeho samotném úvodu, kdy třemi brankami v rozmezí 27 vteřin vyhnal gólmana Bruverise z branky. Riga sice dokázala na úvodní tlak Minsku odpovědět trefou Patrickse Marcinkevičse, který později vsítil i druhou branku Rigy, Minsk si však nenechal výhru ujít a v poklidu zvítězil 7:2.

Juris Ozols (HC Dinamo Riga): "Na turnaji máme nejmladší tým, proto ty prohry ani tolik nebolí. Hrajeme proti starším klukům, vnímáme to jako skvělou přípravu pro nadcházející sezónu. Stále hokejově rosteme."

Artsjom Batvjankov (HC Dinamo Minsk): Tohle je Minsk!

17:45 Dinamo Riga - Dinamo Minsk (1:3, 0:3, 1:1)
Branky a nahrávky: 12. P. Marcinkevičs, 47. P. Marcinkevičs (Polcs) – 4. Fjadosov (Bakunovič), 4. Paznjakov (Pyškalja, Kalbasin), 5. Kalbasin (Pyškalja, Paznjakov), 25. Palchovskij, 32. Pyškajla (Stěpanov, Kanavalov), 40. Falba (Paznjakov), 59. Pyškalja.

Sestava Rigy: Bruveris (od 5. Šilovs) – Barovskis, Mežnieks, Milbergs (C), Lininš, Brikmanis, Rudzajs, Matejko, Vilcinš, Rostoks, Plostnieks – Konstantins, P. Marcinkevičs, D. Marcinkevičs, Rozmianecs, Jelenskis, Pontags, Grundmanis, Geldners, Prohorenkovs, Raivis Kristians, Polcs, Rudzitis. Trenér: Juris Ozols.

Sestava Minsku: Konjuchov (od 32. Bylinskij) – Kleščyk (A), Maskaljov, Kasinskij, Rusenka, Platonov, Sevastsenkevič, Listopadov, Bakunovič – Kalbasin, Pyškajla (C), Paznjakov, Stěpanov, Kurilovič, Čaplin, Jeramejčyk, Krylovič, Palchovskij, Falba, Hahijev, Fjadosov, Kanavalov. Trenér: Artsjom Batvjankov.

Kanonáda CSKA na závěr prvního dne

Poslední zápas prvního hracího dne přinesl kanonádu ruského CSKA. Hráči Moskvy rozstříleli svého soka 9:1 a ujali se vedení v tabulce skupiny A. O vítězi bylo prakticky rozhodnuto již po první třetině, kterou CSKA ovládlo v poměru 4:0. V dalším průběhu hry Moskvané přidali ještě pět přesných tref, potupnou desítku se jim však završit nepovedlo. Čestný zásah v dresu Blues zaznamenal Pyry Puolakka.

18:15 CSKA Moskva - Espoo Blues 9:1 (4:0, 2:1, 3:0)
Branky a nahrávky: 1. Oparko (Komarov), 6. Koreshkov (Garevskikh), 14. Filippov, 17. Lebedev, 21. Garevskikh, 30. Kotkov (Garevskikh, Koreshkov), 43. Bilyalov (Shklyaruk), 44. Komissarov (Rtišev, Dolgopyatov), 49. Shklyaruk (Dolgopyatov) – 22. Puolakka.

Sestava CSKA: Bespalov – Oparko, Lebedev, Gusarov, Davtyan, Byshrin, Kalinichenko, Komarov, Gubil – Koreshkov, Merkulov, Kotkov, Komissarov, Bilyalov, Rumyancev, Shklyaruk, Sorkin, Rtischev, Dolgopyatov, Garevskikh, Filippov.

Turnaj je spolufinancován Moravskoslezským krajem.